Проблеми використання інформаційних технологій у «класних» школах

Проблеми використання інформаційних технологій у «класних» школах

Однією з основних проблем, характерних для української системи освіти, є надмірна консервативність останньої та вкрай повільне сприйняття будь-яких інновацій. Так, ми можемо говорити, що це дозволяє забезпечити стабільність конструкції і готовність використовувати лише перевірені методи навчання. Проте, в той час, коли у розвинених країнах світу школярів готують до дорослого життя, дозволяючи їм на певному етапі обирати найбільш цікаві предмети, користуватися комп’ютерними технологіями у навчанні та частково брати на себе тягар відповідальності за власне майбутнє, наша школа продовжує дотримуватися авторитарних і часто застарілих методів виховання. Та чи допоможе такий підхід нашим дітям зараз, в умовах всесвітньої ринкової економіки, коли самостійність і свобода доступу до інформації є вирішальними у формуванні конкурентоспроможно-го фахівця? Звичайно, що ні.

Ось чому автори проекту «Класна школа», який стартував в Україні восени 2015 р., не приховували: проблема використання ІКТ (інформаційно-комунікаційних технологій) стане однією з центральних у перетворенні середніх шкіл в «класне» місце, куди хотітиметься повертатися як учням, так і вчителям. Проект реалізується у партнерстві із Фондом “Класна Школа”, Варшава, Польща та співфінансується Фондом “Освіта для Демократії” в рамках програми RІТА – Перетворення у регіоні Польсько-Американського Фонду Свободи”

Програма «Класна школа» є справжнім викликом для педагогічних колективів. Адже сам факт інтерактивного зв’язку учасників через сайт http://klasnashkola.eu і його систему блогів став певного роду викликом, яка мала перевірити, чи спроможна наша освітня система призвичаїтися до викликів інформаційної епохи, адекватно на них відреагувавши.

Результат не забарився: найбільш активні диспути у школах-учасницях проекту викликали особливості використання технологій ІКТ та їхнього пристосування до умов нашої освітньої системи. Найцікавіше, що кожен колектив обрав свій шлях досягнення мети. Так, Спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня – гімназія № 11  м. Дніпродзержинська приємно здивувала активністю своїх педагогічних працівників. Наприклад, вчителька хімії Гавриліна Вікторія Вікторівна ще з 2011 р. почала активно впроваджувати елементи сучасних технологій на власних уроках. З її ж подачі та за активного сприяння керівництва закладу, вдалося посприяти використанню учнями гімназії гаджетів, Google-форм і хмарних технологій, а педагогічними працівниками – сайту школи та персональних блогів з навчальними матеріалами. Особливим приводом для гордощів колективу стало встановлення одразу у чотирьох кабінетах гімназії інтерактивних дощок, а головне – єдиного інформаційного простору, спрямованих на краще засвоєння матеріалу школярами та підвищення їхньої активності на уроках.

Стараннями представників Івано-Франківської ЗОШ № 2, вдалося актуалізувати важливу проблему вітчизняної системи освіти: катастрофічний стан шкільних бібліотек, з неможливістю забезпечувати учнів по-справжньому новими навчальними матеріалами. Педагогічний колектив закладу запропонував свій варіант вирішення проблеми, з перетворенням бібліотеки на інтерактивний освітній майданчик, де будуть реалізовані найбільш прогресивні ідеї в сфері ІКТ.

Не менш цікавим виявився досвід Заліщицької державної гімназії. Впродовж останніх декількох місяців педагогічні працівники на чолі з директором Войчишин Олександрою Дмитрівною робили ставку на бачення молоддю майбутнього власного навчального закладу. В процесі численних обговорень всередині класних колективів, вдалося досягти консенсусу: новим технологіям в освітньому процесі бути! Втім, як по-справжньому відповідальні люди, діти та дорослі спільно виробили норми поведінки при користуванні гаджетами в школі, завчасно попіклувавшись про ознайомлення молодого покоління з нормами технологічної гігієни.

В той же час, їхні колеги із НВК «Ліцей № 10» м. Марганець приділили значну увагу інтерактивним урокам, проблемам комп’ютерної залежності серед молоді та правилам етикету при Інтернет-спілкуванні. Ба, більше – ці та інші проблеми стали об’єктом дискусій під час Ярмарку ідей 2.0, що відбувався у стінах закладу 16 лютого 2016 р.

Втім, найбільшими успіхами у сфері інформаційних технологій може похвалитися колектив Спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 250 Деснянського району м. Києва. Розпочавши свою участь у проекті ще у вересні 2015 р., діти та вчителі вже встигли провести загальні дебати і таємне голосування щодо потреби використання ІКТ у навчанні. Було приділено увагу як фінансовим ресурсам, так і правилам користування технікою. А вже з лютого 2016 р. практично кожен клас може похвалитися новопридбаними інтерактивними дошками і проекторами. У найближчому майбутньому, за словами координатора Кузьменко Людмили, колектив школи прагнутиме забезпечити кожного вчителя та учня індивідуальними гаджетами для роботи. Проте, і без цього ІКТ вдається використовувати для демонстрації фільмів, численних дослідів, у підготовці учнів до уроків (через хмарні технології), презентацій, Ярмарку ідей 2.0, інтелектуальних змагань від МАН та різноманітних конкурсів. А захоплені погляди вчителів і учнів у процесі роботи краще за будь-які слова говорять про масштаб змін.

Таким чином, на прикладі лише декількох учасників «Класної школи», вдалося продемонструвати величезний спектр проблем, які стосуються використання ІКТ у вітчизняній системі освіти, та той різнобій думок, який має на меті їхнє вирішення. Який із цих шляхів правильний – покаже час. Проте, одна річ залишиться незаперечною: коли діти та їхні наставники готові до змін «знизу», то це – найкращий показник, що у їхнього закладу є всі шанси стати цікавим, модерним і «класним».

 

Тарас Олексин, «Всеукраїнська Асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба»

 

 

 

 

Share Button
у Новини.

Один відповідь на Проблеми використання інформаційних технологій у «класних» школах

  1. vikgavrylina написав:

    Дякуємо за визнання нашої роботи. Та ще більш вдячні за мотивацію до змін. Завдяки проекту «Нові та зникаючі професії», який триває в квітні, наша гімназія перетворилася на спражній вулик! Про результати роботи повідомляємо на блозі гімназії та сайті. Але особисто хочу додати, що кожного дня навчаюсь новому, вже використовую нові знання і вміння використання ІКТ. Вчитель хімії перетворюється на IT-спеціаліста. Дякую!
    Вчитель хімії Дніпродзержинської гімназії № 11 Гавриліна Вікторія

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>