Робота учнів 5-В класу над навчальним проектом «Я знаю, що їм!»

Завершується робота над проектом «Я знаю, що їм!». Учні із захопленням працювали в групах, шукали необхідну інформацію, проводили анкетування, підводили підсумки.

Робота у групах:

І група «Теоретики»:

 • вивчали питання про складові компоненти їжі, про корисну їжу та її позитивний вплив на збереження і зміцнення здоров’я дорослих і дітей та небажані продукти харчування, про ос­нови культури і традиції харчуван­ня; що їли в давні часи; яким чином викликати інтерес до тра­диційного харчування українців та прагнення вживати національні страви як засіб збереження і зміцнення здоров’я.

ІІ група «Соціологи»:

 • провели анкетування учнів, проаналізували отримані результати, на основі яких зробили висновки.

АНКЕТА

ІІІ група «Практики»:

 • узагальнили та систематизували результати дослідження всіх груп;
 • створили презентацію;

Результати роботи

Аби своє життя розумно проживати,

Слід два важливі правила постійно пам’ятати:

Ніж їсти, що завгодно, побудь голодним ти.

Ніж бути з кепським другом побудь на самоті. (О.Хайям)

 

Важлива роль у забезпеченні високого рівня здоров’я, належить харчуванню. Ми їмо, майже не помічаючи, як це робимо, так само, як не помічаємо власного дихання, однак їжа впливає на тіло, тіло впливає на дух, і врешті-решт правильно кажуть «Ми є тим, що ми їмо!»

Харчування — один з найважливіших факторів здоров’я людини і її правильного фізичного розвитку. Їжа, потрапляючи  в організм, виконує безліч важливих функцій. Перш за все, їжа — це джерело енергії, за рахунок якої ми живемо, здійснюємо розумову рухову активність, підтримуємо постійну температуру тіла, синтезуємо нові речовини. Саме тому важливо знати, як правильно харчуватися.

Так у 1992 р. в США було розроблено модель  «Піраміди Харчування». Відтоді багато країн  світу запозичили її. Ці рекомендації допоможуть дотримуватися здорового харчування.


пірам

Якщо згадати кухню Середньовіччя, то вона об′єднує продукти, харчові звички та способи приготування їжі у різних культурах Європи в період середньовіччя приблизно від 5-го до 16-го століття. За цей час дієта та способи приготування їжі у Європі не дуже сильно змінювалися, порівняно з настанням Ра́ннього нового часу, коли були закладені основи сучасної європейської кухні.

Їжа повинна мати, всі ті речовини, з яких складається наше тіло. Тому кожній людині треба вживати необхідні білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни і воду.

Без білків людина не зможе існувати. Кожна клітина нашого тіла містить у собі білки. Щоб наповнити організм білками, потрібно їсти яйця, м’ясо, рибу, молоко, сир. Містяться білки й у картоплі, свіжій капусті, гречаній, рисовій, вівсяній кашах.

Жири – це теж частинка нашого тіла. Вона є одним із найголовніших джерел енергії. Це вони дають нам величезну кількість тепла. Найбільш необхідні для організму жири знаходяться у молоці та молочних продуктах (вершковому маслі, сметані, кефірі, йогур­тах), а також у яєчному жовтку. Корисна й олія.

Вуглеводи знаходяться в продуктах у вигляді цукру та крохмалю. Цукор вживається і сам по собі й у складі цукерок, варення, тісте­чок. Багато цукру містять мед, фрукти, ягоди та овочі. Крохмаль є в хлібі, борошняних виробах, крупах, картоплі, квасолі.

Солі – це мінеральні речовини, які повинні бути в їжі: кальцій, фосфор, магній, залізо, йод тощо. Вони необхідні для будівницт­ва нашого тіла: кісток, скелета, зубів, м’язів, крові, мозку. Ці мінеральні речовини можна знайти в молоці, сирі, горосі, хлібі, щавлі, са­латі, м’ясі, рибі, яйцях, капусті, яблуках, груші і суницях. Людині надзвичайно потрібна вода. Вона потрапляє в організм із їжею, і у виг­ляді напоїв. Шкідливо і коли людина п’є багато води, і коли мало. Тому в усьому повинна бути міра.

Наші помилки:

Помилка 1. Ми їмо занадто багато. 10% дітей і 30% дорослих мають надмірну вагу.

Помилка 2. Ми їмо занадто жирну їжу. Норма для дорослої людини – 80 грамів жиру на добу.

Помилка 3. Ми не правильно обираємо їжу. Неповноцінність їжі – наслідок

нестачі вітамінів, свіжих овочів, фруктів, м’яса, молока, риби. За­те їмо багато хліба, картоплі.

Помилка 4. Ми часто п’ємо напої з концент­ратів, газовану воду тощо.

Помилка 5. Ми не правильно їмо, вживаючи їжу нерегулярно, занадто швидко і великими порціями.

Помилка 6. Ми їмо багато солодощів.

Помилка 7. Ми неправильно готуємо їжу, зловживаючи сіллю, смаженим.

Помилка 8. Ми мало знаємо про харчування.

 Основні рекомендації для правильного харчування

1) Регулярна фізична активність (не менше 30 хвилин щодня).

2) 27 % раціону мають складати продукти з цільного зерна.

3) 23 % — овочі (особливо темно-зелені овочі (огірки, баклажани), сухі боби і горох.
4) 15 % — фрукти та фруктові соки.

5) 2 % — риба, горіхи, рослинна олія.

6) 23 % — молоко та молочні продукти.

7) 10 % — нежирне м’ясо, риба.

З чого має складатися ваша щоденна «харчова тарілка»

1)1/2 — свіжі овочі та фрукти. Чим різноманітніше та барвистіше, тим краще, але пам’ятайте, що картопля не належить до цього переліку через свій негативний вплив на рівень цукру в крові.

2)1/4 — цільне зерно. Це пшениця, ячмінь, лобода, овес, коричневий рис і продукти, зроблені з них.

3)1/4 — білок. Отримати його можна, вживаючи рибу, курку, квасолю, горіхи. Обмежуйте в своєму раціоні червоне м’ясо через його вплив на серце та печінку. Також уникайте штучних м’ясних виробів (наприклад, сосиски).

4) Додавайте до своєї тарілки рослинні масла (олія, ріпакове масло, соя, кукурудзяне масло).

5) Пийте воду та чай. Замість солодких газованих напоїв краще вживати молоко (джерело кальцію) чи натуральний сік.

6) Пийте воду, каву або чай. Обмежте вживання алкоголю до мінімуму (а краще зовсім відмовтесь від «зеленого змія»).

7) Будьте активні, займайтеся зарядкою, відвідуйте тренажерні зали або ж спортивні майданчики на свіжому повітрі.

8) Обмежте вживання солі

ВИСНОВКИ

     Те, що ми щодня вживаємо в їжу, формує наш організм, визначає наше самопочуття та обумовлює наше майбутнє. Як і що їсть людина безпосередньо впливає на її здоров’я, фізичний та розумовий розвиток, на її психічний стан, на працездатність, на тривалість та якість життя, на зовнішність, на настрій та на стосунки з іншими з людьми. Тому необхідно дотримуватись принципів здорового та правильного харчування — вживати те, що потрібно твоєму організму.

«Наше здоров’я – в наших руках»

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 1. http://www.zdorov.com.ua/nutrition.html – «Раціональне харчування»
 2. http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/4478/art/1401910489.html – «Ми є те, що ми їмо»
 3. http://polissya.net/2012-08-01-08-20-33/2012-08-01-08-21-09/164-scho-mu- imo.html – « Що ми їмо?»
 4. https://uk.wikipedia.org/wiki – «Кухня Середньовіччя»
 5. http://www.epochtimes.com.ua/zdorovyi-sposib-zhyttya/menyu-zdorovogo-harchuvannya-yak-sklasty-03367 «Як скласти меню здорового харчування»

 

Share Button

3s коментарів

 1. Олена

  Ви молодці. Чудово, коли діти досліджують такі важливі питання. Тим більше, що це повпливатиме на здоров’я.

  Відповіcти
 2. Олена

  Молодці! Провели гарну роботу.
  Скільки учнів взяло участь в опитуванні?
  Олена, БЗШ № 15 м. Біла Церква

  Відповіcти
 3. Ewa

  Поздравляю с успехом. Ученики много нового узнали и это им очень прогодится в жизни. Как и кому они представили результаты своэй работы? Я думаю, что стоит прогласить родителей и учеников други классов. Так, чтобы как можно больше людей могли поменять свои пищевые навыки на более благоприятные для их здоровья.

  Відповіcти

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>