Cтрий – невеличке містечко у Львівській області. Наші партнери – Стрийська школа № 7.

Cтрий  –  невеличке містечко у Львівській області, де мешкає близько 60 тис. осіб.

стрий . вид

Перша згадка про місто датується   1385 роком. У 1431 році місто отримало Магдебурзьке право . Значне зростання Стрия відбувалося у другій половині XVII століття, сприяв розвиткові міста колишній стрийський староста, а пізніше король Речі Посполитої Ян Собєський. Саме він побудував для своєї дружини Марії будинок, в якому зараз знаходиться Санітарна станція.

7

У ті часи місто носило титул «Вільного королівського міста».

народний дім стрий

Після Першого поділу Польщі місто відійшло до Імперії Габсбургів, згодом Австро-Угорська імперія. З початком Першої світової війни Стрий стає місцем народження легіону Українських січових стрільців. В середині XIX століття місто перетворилося на значний залізничний та газопромисловий центр, що сприяло швидкому розвитку міста. За Пактом Молотова — Ріббентропа 1939 року Стрий анексований Радянським Союзом.  До цього періоду було побудовано безліч чудових споруд ( наприклад : сучасний будинок вчителя, ратуша( згоріла в пожежі і не була відновлена) , народний дім(збудований в 1901 році), сучасний будинок міської ради ), було побудовано пам’ятник Кілінському ( варшавський швець,який за свою хоробрість та вміле керування загонами повстанців отримав чин полковника), видавались польські газети ( серед них « Газета Стрийська») тут мешкали відомі поляки. На території міста зараз є кладовище, на якому поховані поляки. У місті діяла гімназія,яка належала полякам. Там навчались діти польської знаті, але було багато і українців.

карта польщі 1930   пам’ятник кілінському

Також поляки створили Костел (пол. kościół ) Різдва Пресвятої Богородиці , з 8 вересня 1995 року Санктуаріум Матері Божої Покровительки Людських Надій.

1   2.png3

Зараз збереглось багато споруд, що були створені поляками. Більшість цих будівель побудовані з червоної цегли.

5  4

Окрім архітектурних надбань поляки подарували жителям ще й певні традиції. Наприклад: стрияни святкують Пасху та Різдво кожен рік за традиціями поляків.

Варто зазначити, що жителі містечка активно співпрацюють з польськими містами. Так, місто Лешно ( Великопольське воєводство)  є містом-побратимом, а у 1995 році було укладено ще й договір про співпрацю з містом Новий Сонч ( Малопольське воєводство).

14 березня 1990 року у Стрию, першому з українських міст, підняли національний символ — прапор України. У 2003 році місто визнано найкращим районним центром Львівської області.

Дякуємо за допомогу стриянам  –  родині Собко!   

Матеріали підготувала команда 9-А класу  

Share Button

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>