Про школу

ВСЕ ПРО ГІМНАЗІЮ

Перша міська гімназія — один із найстаріших навчальних закладів України. У 1880 році вона була заснована як чоловіча гімназія. У колишньому приміщенні гімназії нині знаходиться Черкаське музичне училище. Про дореволюційний період існування гімназії добре описано у книзі колишнього випускника закладу Олександра Лебеденка «ПЕРВАЯ МИНИСТЕРСКАЯ», м. Ленінград, 1963 р.

У 1994 р. наша школа знову отримала статус гімназії.

Приміщення гімназії – цегляні, екологічно чисті. Гімназія має спортивну залу, їдальню, медпункт, достатню кількість навчальних кабінетів, два комп’ютерних класи, WI-FI тощо.

Всі гімназисти навчаються тільки у першу зміну.

Із 1959 року наші учні вивчають англійську мову з першого класу. У 1990 ми відкрили суботню школу для п’яти- та шестирічок, які хотіли вивчати англійську. А у 1994 році було запроваджено вивчення іспанської, французької або німецької як другої обов’язкової іноземної мови для учнів 5-11 класів. Із того часу було багато досягнуто у викладанні іноземних мов. Так у 2008-2009 н. р. середній бал ЗНО з англійської мови становив 10. 7 балів. За всі роки проведення ЗНО гімназисти показують найвищий бал успішності з англійської мови в області. У 2015 році згідно рейтингу УЦЯО наша гімназія була в другій сотні кращих шкіл України за результатами ЗНО-2015.

У старших класах багато предметів викладається англійською (англійська та американська літератури, країнознавство Великобританії та США, англійська граматика). Учні вивчають і елективні курси англійською мовою: гіди-перекладачі, технічний переклад, прикладну економіку, екологію.

Перша міська гімназія — Асоційована школа ЮНЕСКО. З 1989 року вона є активним членом програми міжнародного партнерства шкіл.

Гімназію часто відвідують різні делегації. Більшість гостей — із США або Великої Британії, а також Франції, Німеччини, Бельгії, Данії, Канади, Китаю, Японії, Ізраїлю.

У педагогічному колективі Першої міської гімназії 76 вчителів. Це досвідчена команда компетентних та висококваліфікованих спеціалістів та співробітників. Серед них 6 заслужених вчителів України (Ананьєва Н. В, Силенко В. А. Ребенко Н. В., Мокрушина Т.Г., Падалко О. Ф, Береславська В. І.), один вчитель має науковий ступень кандидата педагогічних наук – Ананьєва Н. В., 15 старших учителів, 25 учителів-методистів, 50 учителів вищої категорії. 18 учителів нагороджено значком «Відмінник освіти України». Кандидат педагогічніх наук, заступник директора Ананьєва Надія Василівна за значний особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України, вагомі досягнення у професійній діяльності нагороджена орденом Княгині Ольги III ступеня. Призерами щорічного всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» стали 3 вчителі нашої гімназії. У гімназії 5 учителів — національні переможці українсько-американських програм «За досягнення у викладанні англійської мови та країнознавства» і «Партнери в освіті»: Ананьєва Надія Василівна, Ткаченко Людмила Данилівна, Світличний Павло Миколайович, Степаненко Анатолій Володимирович та Силенко Валерій Анатолійович.

Cтаном на 1 вересня 2015 року у нас навчаються 664 гімназисти віком від 6 до 17 років, які згруповані у 22 класи-комплекти. Всі вони отримують академічний рівень знань, тому часто перемагають у різноманітних олімпіадах та конкурсах.

У 2010, 2011 та 2012 роках гімназія була учасником рейтингу 100 кращих шкіл України за результатами ЗНО (відповідно 36, 31 та 42 позиції). У 2013 році – 107 в рейтингу 300 кращих шкіл України.

Традиційними у гімназії стали Міжнародний день театру. Міжнародний день Землі, Міжнародний день людей похилого віку, День знань, Свято останнього дзвоника та шкільний бал Королеви.

Велика увага приділяється гімназійному самоврядуванню, розвитку особистості гімназиста. Чинним президентом гімназії є Стрілецька Поліна. Головою парламенту – Синьоок Надія. А ще в гімназії навчався перший голова Всесвітньої молодіжної ліги націй Владислав Лінінг (обраний у липні 2009 року в “Артеку”). Нині він координатор проекту у Східній Європі, і продовжує навчання у столичному ВНЗ.

Сайт гімназії був визнаний найкращим серед електронних сторінок гімназій України під час проведення виставки СУЧАСНА ОСВІТА В УКРАЇНІ-2011. У 2014 році сайт був нагороджений спеціальною премією Міністерства освіти і науки України. У 2015 році МОНУ знову нагородило сайт ПМГ (2 місце).

У 2012 році гімназія стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу 100 КРАЩИХ ТОВАРІВ УКРАЇНИ в номінації ОСВІТНІ ПОСЛУГИ.

У 2014 році гімназія була нагороджена Золотою медаллю міжнародної виставки СУЧАСНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ.

У 2015 році газета ГІМНАЗИСТ була визнана кращою дитячою газетою України за змістом розміщених матеріалів.

6 листопада 2015 року гімназія урочисто відзначила 135-річчя з дня утворення. http://ogp.ck.ua/novini/golovni-novini/persha-miska-gimnaziia-sviatkuvala-135-richchia/

На базі гімназії діють унікальні в Україні дитячі клуби, такі як Інтеракт, ЦДД, ЦДД, скаутська дружина, дискусійний клуб, клуб акваріумістів, тощо (див. розділ “Дитячі організації”)

ВІДОМІ ПОСТАТІ ГІМНАЗІЇ (З 1880Р. ПО СЬОГОДЕННЯ)

 • Баранніков Олексій — радянський філолог, індіолог, академік АН СРСР ), знавець 40 мов
 • Крупницький Борис Дмитрович — український науковець, історик, освітній діяч. Професор Українського вільного університету та Богословсько-педагогічної академії в Мюнхені, дійсний член міжнародної Вільної академії наук у Парижі, голова історичної секції Української вільної академії наук
 • Замирайло Віктор Дмитрович — український живописець, графік, театральний художник
 • Яроцький Василь Якович, професор з історії, профспілковий діяч, Репресований
 • Михайло Опанасович Драй-Хмара — український поет, літературознавець, перекладач. Батько Оксани Ашер
 • Королевич Олександр Дмитрович (літературний псевдонім – Лесь Гомін) – письменник доби Розстріляного відродження
 • Митрополит Василь (Липківський В.К.), законовчитель гімназії з 1890 року, майбутній Митрополит УАПЦ
 • Лебеденко Олександр Гервасійович,письменник радянської епохи, автор повісті про гімназію ПЕРВАЯ МИНИСТЕРСКАЯ (1934р.)
 • Кушнір Макар Олександрович — український політичний діяч і журналіст
 • Касяненки Євген, Андрій та Іван Іванович — українські громадсько-політичні діячі, авіаконструктори (репресовані)
 • Хандогій Володимир Дмитрович — дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії
 • Самарський Олександр Сергійович, дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ісламській Республіці Іран
 • Коваленко Володимир Миколайович, Радник з консульських питань Посольства України у Великій Британії
 • Кременецький Борис Володимирович, генерал-майор, представник України при ЄС
 • Гусак Андрій Михайлович, доктор фізико-математичних наук, професор Черкаського національного університету, Заслужений діяч науки і техніки України
 • Ткаченко Володимир Валерійович — Чемпіон світу, срібний призер 24 Олімпіади в Сеулі (1988р), Чемпіон Європи, 35-разовий чемпіон СРСР з плавання
 • Хливнюк Андрій, лідер гурту БУМБОКС
 • Михайлюк Святослав, відомий баскетболіст, гравець в Канзас Джейхоукс, NCAA (з червня 2014-го), срібний призер чемпионату Європи U-18 в Дивізіоні В (2014)
 • Cкічко Олександр, український телеведучий, пародист, артист розмовного жанру, актор

збільшити зображення

 

ІЗ ФІЛОСОФІЇ ГІМНАЗІЇ

Кожен гімназист — це унікальна особистість, він може навчатися за різними методами та у зручному темпі. Гімназія забезпечує повноцінні методи навчання, які передбачають досягнення високих цілей. Увесь персонал гімназії має бути гідним прикладом у вихованні таких рис, як ініціативність, незалежність, повага, вдумливість, терпимість.

МІСІЯ ГІМНАЗІЇ

Створення полілінгвістичної гімназії міжнародного рівня через інноваційну діяльність і громадянське виховання; навчання, виховання та розвиток випускника гімназії — компетентного, конкурентоспроможного, який володіє іноземними мовами та зорієнтований на певну сферу діяльності, здатного навчатися впродовж життя.

ПРОБЛЕМНА ТЕМА ГІМНАЗІЇ:

Через інноваційну діяльність і громадянське виховання до полілінгвістичної гімназії міжнародного рівня

ТЕМИ ДІЯЛЬНОСТІ ГІМНАЗІЇ У ПРОЕКТІ АСОЦІЙОВАНИХ ШКІЛ ЮНЕСКО:

 • світові проблеми та роль ООН у їх розв’язанні;
 • права людини, демократія та толерантність;
 • опанування культурними надбаннями Інших народів;
 • проблеми навколишнього середовища.

Перша міська гімназія зареєстрована на Web-сторінці як Центр іспитів на отримання диплома з Іспанської мови як іноземної (DELE) трьох рівнів:
http://diplomas.cervantes.es/cendidatos/centros_examen/jsp?pais=804

З 2010 року на базі гімназії можна скласти іспити з англійської мови (Комбриджські іспити). Див. розділ ЦЕНТР FCE.

У ГІМНАЗІЇ РОЗРОБЛЕНО, НАУКОВО ОБГРУНТОВАНО ТА ВПРОВАДЖЕНО:

 • концепцію діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • модель діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • програму освітньої діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • програму інформатизації освітньої діяльності полілінгвістичної гімназії;
 • програму науково-методичної та виховної роботи «Діалог культур»;
 • положення про діяльність центру полілінгвістичного і полікультурного розвитку особистості та міжнародного співробітництва;
 • положення про рейтингове оцінювання діяльності учнів.

ГІМНАЗІЯ — ЧЛЕН ОСВІТЯНСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ:

 • Рhi Delta Карра Ітеrnational:
 • ТЕSOL-Україна;
 • ІАTEFL-Україна;
 • Всеукраїнський рух «Педагоги за мир і взаєморозуміння».

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ГІМНАЗІЇ.

13 травня 2010 року Міністр освіти і науки України Дмитро Табачник підписав наказ № 406 “Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі Першої міської гімназії Черкаської міської ради Черкаської області”, де ПМГ визнано ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО рівня. Експеримент завершено у 2014 році.

Тема дослідження: “Організаційно-педагогічні умови інноваційного розвитку загальноосвітнього навчального закладу”

Терміни здійснення дослідження: 2010-2014 рр.

Керівниками проекту від гімназії є директор гімназії та заступник Ананьєва Н. В.

До 2010 року гімназія працювала як експериментальний майданчик.

Новим наказом Міністерства освіти і науки України №25 від 17 січня 2015 року “Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі мережі шкіл” визначено нову тему дослідження.В наказі йдеться про проведення у 2015-2020 роках дослідно-експериментальної роботи за темою “Дидактичне забезпечення варіативного компонента змісту навчання іноземних мов в основній та старшій школі”. Базовими визначено нашу гімназію,Іванківський ліцей на Київщині, Нововолинську спеціалізовану школу №1, НВК №176 м. Києва та НВК “Школа-садок “Софія” м. Львова.

Всі школи отримали статус експериментальних навчальних закладів всеукраїнського рівня.Науково-методичний супровід та допомогу в реалізації проекту здійснюватимуть Інститут інноваційних технологій і змісту освіти та Департамент освіти і науки Черкаської ОДА та їх структурні підрозділи.

 

ПОЧЕСНІ ГОСТІ ГІМНАЗІЇ

 • Р. Рів, Надзвичайний та Повноважний посол Великобританії в Україні;
 • С. Пайфер, Надзвичайний та Повноважний посол СІЛА в Україні;
 • Ж. Неро, аташе посольства Франції в Україні;
 • Н. Боден, відома англійська письменниця;
 • ВікДжекопсон, президент Міжнародного християнського благодійного фонду «Надійся тепер»;
 • Кіщіро Амае, Надзвичайний та Повноважний посол Японії в Україні;
 • Ву Чженлун, мер міста Ваньчжоу, Китай;
 • П’єр Клєман Дюб’їссон, Надзвичайний та Повноважний посол Бельгії в Україні;
 • Марі-Франс Барб’е-Матіс, президент асоціації партнерства «Україна — два Люксембурга» (Бельгія);
 • Володимир Хандогій, заступник Міністра закордонних справ України; К. Штіндл, Надзвичайний і Повноважний посол Чехії в Україні;
 • П. Коло, Надзвичайний і Повноважний посол Бельгії в Україні;
 • Т. Михайленко, головний редактор газети «ENGLISH»;
 • P. Ор, директор школи з Великобританії;
 • Г. Стімсон, директор школи з Великобританії;
 • С. Вілоубі, заступник директора школи з Великобританії;
 • Р. Луз, учитель із Форт Аткінсон Хай Скул, США; П. Серда, учитель з Австралії;
 • Валерій Редько, кл. н., доцент, завідувач лабораторії навчання іноземних мов Інституту педагогіки АПН України;
 • Е. М. Франзел, учитель із Данії;
 • В. Коваленко, консул Посольства України у Південно-Африканськіи Республіці;
 • Борис Кременецький, представник Міністерства оборони України в НАТО;
 • Еліс Вако та БІл МекГі, Санта Роза, США;
 • Євген Федоренко, голова Шкільної ради при УККА, США;
 • Валентина Дзябенко, Всеукраїнський рух «Педагоги за мир і взаєморозуміння»;
 • Лі Тернер,посол Великої Британії в Україні (2009)
 • Дірк Шубель,Тимчасово повірений в справаї Єврокомісії в Україні (вересень 2009)
 • Валентина Довженко, голова Всеукраїнського Фонду Надії і добра (вересень 2009)
 • Хайді Зіммер, вчителька математики Хай Скул Санта-Роза, Каліфорнія, США, 2010 р.
 • Ліла Ролдан Васкес де Муан, посол Республіки Аргентини, вересень, 2010 року
 • Ма Чжиу, Президент китайської національної корпорації по закордонному економічному співробітництву, березень 2011р.

РЕЗУЛЬТАТИВНІСТЬ РОБОТИ ГІМНАЗІЇ

Кожного року гімназисти стають призерами IV етапу всеукраїнських олімпіад (у 2014-2015н. р. — 5 призерів) та всеукраїнського конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН (1 призер у 2015 році). Тільки за період з 2010 по 2015 рік гімназія дала 59 призерів 4 етапу всеукраїнських предметних олімпіад.

Щорічно 20-25 учнів беруть участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях, семінарах, дебатах.

Два рази в рік друкується часопис ГІМНАЗИСТ (див. спеціальний розділ сайту)

По суботах вивчаються треті іноземні мови.

За всі роки існування ПМГ 9 волонтерів Корпусу Миру працювали в гімназії.

Маємо найбільшу в області кількість  гімназистів, які отримують міжнародні сертифікати на знання іноземних мов (дивись спеціальний розділ сайту)

За роки існування українсько-американської програми «Майбутні лідери» 89 гімназистів стали національними переможцями і отримали стипендію на навчання протягом навчального року в середніх школах США.

З 2015 року відновлено участь гімназистів у молодіжних ротарійських обмінних програмах.

Протягом багатьох років поспіль усі без винятку випускники гімназії вступають до вищих навчальних закладів України і зарубіжжя.

Багато гімназистів — лауреати міжнародних, всеукраїнських та обласних творчих конкурсів.

Гімназія бере участь у численних міжнародних проектах (див. розділ сайту).З нових (з 2013 року) є проект RYLA та партнерство Інтеракт Клубів.

У ГІМНАЗІЇ ВІДЗНАЧАЮТЬ

День рідної мови; Європейський день мов; День російської мови; День франкофонїї; День іспаномовних країн; День німецької мови; Фестиваль «Діалог культур». Запроваджено нові свята-експозиції «Пухнастий друг», «Я-колекціонер» тощо.

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

РОЗКЛАД ДЗВІНКІВ ПО ГІМНАЗІЇ

 • 1 урок – 8:30 – 9:15
 • 2 урок – 9:25 – 10:10
 • 3 урок – 10:20 -11:05
 • 4 урок – 11:25 – 12:10
 • 5 урок – 12:30 – 13:15
 • 6 урок – 13:25 – 14:10
 • 7 урок – 14:20 – 15:05

 

Share Button

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>