ІСТОРИЧНИЙ ПРОЕКТ «Міграційні процеси у Донецькій області у 1945-1950рр. та їх вплив на сучасну ситуацію у м. Новогродівка та національний склад  його населення».

Сторінка стенду проекта   Сторінками виконання проекту

Виконали:  учні Новогродівської  СЗШ №7
Керівник проекту: Гаврилова Л.Г., учитель історії та правознавства

«… у каждого  покинувшего свою Родину или «родину» так или иначе все в жизни, круто изменилось»
Борис Поплавский

Місто Новогродівка досить молоде. Його історія починається з 1939 р. Під час Великої Вітчизняної війни саме міста не існувало, а було невеличке селище, в якому працювала шахта №1. Перші міграційні потоки з’явилися у 1945-1950 рр. Обираючи тему проекту, ми не знайшли жодного писемного джерела щодо історії міста у цей період. Саме це обумовило актуальність теми дослідження.  Ми, прості українські школярі, громадяни своєї держави, цікавимося питаннями історичного минулого, його впливом на сьогодення міста, в якому живемо, на долю  усієї громади та кожного окремого мешканця м. Новогродівки. В майбутньому маємо намір продовжити вивчення історії власного міста в наступні хронологічні періоди та за допомогою мерії та підприємців надрукувати невеличкий посібник «Моє місто, моя гордість».

Мета проекту: активізація активної діяльності учнів, спрямованої на вивчення історії своєї маленької Батьківщини та її пропагування серед однолітків та громади міста.

Завдання проекту:
– вивчити понятійний апарат з теми «Міграція та її види»;
– проаналізувати особливості міграційних процесів у Донецькій області та в м. Новогродівка у 1945-1950 рр. на підставі архівних даних, свідчень очевидців, періодичних видань та офіційної інформації Новогродівського міського відділу статистики та архітектури;
– дослідити вплив голоду 1946-1947 рр. на процеси зовнішньої міграції нашого краю;
– вивчити національний склад населенням. Новогродівка  на сучасному етапі, встановити логічний зв’язок з міграційними процесами 1945-1950рр. і їхній вплив на розвиток усіх сфер життя  в місті;
– використати можливості проекту, як колективної форми діяльності,з метою розвивати в дитячих душах інтерес до власної історії, творчість та людяність.

Виконавці проекту: учні 10 класу,вчителі, представники влади, місцева громада.

Партнери проекту: Міський відділосвіти, працівники місцевого самоврядування

Наш план дій

1. Збір інформації щодо тематики проекту по матеріалах періодичних видань та даними районного архіву.
  2. Написання листів-звернень до Відділу статистики та архітектора міста з проханням про надання необхідної інформації.
  3. Опитування старожилів міста, інтерв’ю про методи мобілізації на Донбас в повоєнний період та особливості умов праці та побуту на новому місці проживання.
  4. Збір старих фотографій міста, його мешканців та оформлення альбому «Історія міста 50-х р. в фотографії».
  5. Інформування про хід історичного дослідження учнів школи через стінну газету «Шкільні новини» (1раз на місяць).
  6. Оформлення інформаційного стенду «5 кроків до успіху в роботі над історичним проектом».
  7. Оформлення результаті в дослідження у формі комп’ютерної презентації та розміщення її на шкільному сайті (http://zosh7.16mb.com/).
  8. Виготовлення  пам’ятки «Міграційні процеси у Донецькій області у 1945-1950 рр. та їх вплив на сучасну ситуацію у м. Новогродівка та національний склад  його населення».

Досліджуємо проблему

Досліджуючи проблему ми використовували наступні історичні джерела;
. наукові статті, які стосуються нашої тематики
. опрацювали уривки книги Хорошайлова Н.Ф. «Возрождение Всесоюзной кочегарки», 1974 року видання та ознайомилися з матеріалом по даному питанню із «Истории городов и сел Украинской ССР», 1970 року видання;
. користуючись мережею інтернет опрацювали поняття з теми «Міграції та її види»;
. зібрали понад 50-ти старих фотографій нашого міста, зробили їх описання;
. на підставі офіційної відповіді Сектору статистики у м. Новогродівка
А) ознайомилися із статистичними даними щодо національного складу населенням. Новогродівка за даними перепису населення 2001р., склали діаграми та графіки;
Б) прослідкували динаміку міграційних процесів у нашому місті з 1993 по 2009 рр.;
В) встановили, що кількість населення, яке мігрувало в наш регіон у 1945-1950 рр.  складає осіб, що це наша  «жива історія», до якої ми повинні доторкнутися;
. взяли інтерв’ю   у старожилів міста, ознайомилися з листами, офіційними документами, які зберігаються в особистих або сімейних архівах;
. попрацювали з фрагментами Генерального плану розвитку міста ,затвердженого у 1995р. та у 2005 р., зробили висновки щодо розвитку міста за 10 років (дод.3,4)
. проаналізували назви вулиць міста, встановили прямий зв’язок назв з міграційними процесами після воєнного періоду.

Опрацьовуємо зібраний матеріал та готуємося до презентації
Увесь зібраний матеріал ми систематизували та оформили папку «Матеріали історичного дослідження за темою «Міграційні процеси у Донецькій області у 1945-1950 рр. та їх вплив на сучасну ситуацію у м. Новогродівка та національний склад  його населення». Члени ініціативної групи домовилися, що Костильова К. зробить пам’ятку, Поздняков С.-комп’ютерну презентацію, яку розмістили на шкільному сайті, а Брусинська Ю. та Шустова Г. з іншими учасниками проекту оформлятимуть інформаційний стенд.

1 коментар

1. Алла Ткачук

Ви обрали дуже цікаву тему для дослідження. Детально описали планування та виконання даного проекту. Дуже хочеться побачити підсумки всієї роботи. До даного проекту бажано додати фотографії учнів та їх керівників при реалізації проекту.