Громадянська освіта як цілеспрямований процес підготовки молодого покоління до життя у системі суспільних відносин, соціальної взаємодії та активної відповідальної участі в суспільних процесах передбачає створення стійкої мотивації особистості до активної участі у суспільних справах шляхом формування цінностей, виховання потреби в усвідомленому засвоєнні знань і набутті досвіду громадянської дії.
Такий педагогічний процес має на меті формування громадянської компетентності особистості, що забезпечує її активну громадянську позицію у суспільстві, здатність відповідально реалізовувати свої права та обов’язки, налагоджувати соціальне партнерство у процесі розв’язання суспільних проблем.
Відповідно навчальний заклад як суспільна інституція і відкрита соціально-педагогічна система у процесі впровадження системи громадянського виховання реалізує суспільні запити щодо підготовки молодого покоління до успішного виконання соціальних ролей та ефективної громадянської участі в суспільстві.
Зміни у процесі навчання, виховання і розвитку особистості з метою формування громадянських компетентностей мають відбуватися у взаємозв’язку із відповідними процесами у навчально-виховному середовищі навчального закладу. Це передбачає застосування системного підходу до громадянської освіти, що наскрізно проходить через усе шкільне життя.
Програма «Класна школа» представляє педагогічну технологію реалізації системного загальношкільного підходу у загальноосвітньому навчальному закладі.
Поняття “загальношкільний підхід” запроваджений експертами Ради Європи і передбачає наскрізну його реалізацію через усі аспекти загальноосвітнього навчального закладу, а саме:
- навчальну діяльність (навчальні матеріали та методи, система оцінювання, стилі викладання, дисципліна в класі, атмосфера, ролі, групова робота, навчальні результати тощо);
- взаємовідносини представників шкільної спільноти та систему прийняття рішень (стосунки учень-учень, вчитель-вчитель, вчитель-батьки, адміністрація-вчителі, групова діяльність, неформальне лідерство, міжвікові стосунки, неформальне і міжособистісне навчання;
- розподіл владних повноважень, управління, відповідальності, публічна звітність, планування, оцінювання і моніторинг, спілкування, розподіл ресурсів тощо);
- участь учнів у шкільному врядуванні та суспільно-корисній діяльності (радах, учнівських парламентах, суспільно-корисній діяльності, громадському житті, учнівських ЗМІ);
- розвиток партнерства школи і місцевої громади.
Шановні учасники Програми «Класна школа», звертаюся до Вас як до експертів з проханням поділитися досвідом із іншими школами.
Яким чином відбувається реалізація програми у Вашій школі. Як програма змінює школу, її вигляд, діяльність, людей, які у ній навчаються і навчають, співпрацюють і розуміють один одного.
Говоримо відверто про успіхи і труднощі, радимо і підтримуємо, бо ми є класні і будуємо КЛАСНУ ШКОЛУ!