КОНКУРС ШКІЛЬНИХ ПРОЕКТІВ З УСНОЇ ІСТОРІЇ

Дорогі колеги! За цим посиланням ви знайдете цікаву пропозицію. Чеська громадська організація Асоціація з міжнародних питань (www.amo.cz) оголошує про проведення конкурсу шкільних проектів для вчителів історії та суспільних дисциплін «ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ В СРСР У ПЕРІОД 1980 – 1991 РОКАХ». Конкурс проводиться між реалізованими проектами «Oral history». Теми проектів пропонують організатори.

На конкурс будуть прийматися проекти, усноісторичні інтерв’ю, які були реалізовані вперше і виконані за методикою «Oral history». Необхідна методична підтримка для реалізації проекту розміщена на сайті www.ustnayaistoriya.info у розділі «Усна історія» та у методичному посібнику «Жива історія. Метод усної історії в школі».

УЧАСНИКОМ КОНКУРСУ Є ВЧИТЕЛЬ, який координує та супроводжує учнівські проекти.

Мета конкурсу — вивчення новітньої історії з погляду мультиперспективності. Під час проекту учні навчаться формулювати питання, робити інтерв’ю, аналізувати його, визначати поле для дискусій. Реалізація проекту допоможе усвідомити, що історію завжди проживає людина, яка має власний досвід і відповідно до цього досвіду інтерпретує події з минулого.

Шість координаторів кращих учнівських проектів, яких визначить журі, візьмуть участь в ОСВІТНІЙ ПОЇЗДЦІ ДО ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ. У складі журі – українські фахівці з усної історії та організатори конкурсу. Витрати компенсує організатор, АМО.

Питання проекту мають стосуватися наступних тем:

1. Політичний досвід у 80-х і на початку 90-х років заангажованість (не) довіра режиму, дитячі, молодіжні та комуністичні організації, очікування, поява неформальних громадських об’єднань, політичних партій і рухів, серпневий путч 1991 року;
  2.  Сім’я і побут як проводили вільний час (дозвілля), дачники, одяг, мода, засоби гігієни, харчування, економіка дефіциту (черги, блат), відносини у сім’ї;
  3. Молодіжна субкультура андерґраундна музика, література, неформальні молодіжні об’єднання, хіппі, панки, рокери і тощо;
  4. Подорожі туристичні поїздки, виїзди за кордон, загальна мобільність
  5. Робота мотивація, проблема повної зайнятості, впровадження нових технологій, вплив особистого членства/ нечленства в Компартії і комсомолі для кар’єрного росту;
  6. Освіта вплив походження на можливість отримання освіти, роль вчителів у тоталітарному суспільстві/ демократичному суспільстві, шкільний набір (якими були засоби навчання), зросійщення України (зростання кількості російських шкіл у містах);
  7. Ритуали буденного життя збори, план, комуністичні суботники, щорічні паради, мітинги, свята, пам’ятні дати, вибори в радянському суспільстві, вибори на початку 1990-х;
  8. ЗМІ ТV CРСР, телесеріали, поп- зірки, кіно, які книги читали, преса: популярні газети і журнали;
  9. Важливі феномени періоду війна в Афганістані, Чорнобильска катастрофа, антиалкогольна компанія, гласність, олімпіада-80, обов’язкова служба в армії, рух «За мир», розкрадання майна із соціалістичної власності;
  10. Рефлексія «великої історії» перебудова, репатріація кримських татар, дисидентський рух, Українська Гельсінська спілка, легалізація церкви, Народний Рух України, падіння СРСР.

Під час роботи із сучасниками учні можуть доповнити свої дослідження фотографіями оповідачів, подій, про які йдеться в усноісторичному інтерв’ю, або цікавими історичними документами (для публікації фотографій сучасника необхідна його згода). Один учитель може бути координатором кількох учнівських проектів. Учні можуть виконувати конкурсну роботу індивідуально або групою. Роботу на конкурс подає вчитель за допомогою контактного формуляру на сайті www. ustnayaistoriya.info. Якщо вчитель є координатором кількох проектів, кожен проект подається як окрема конкурсна робота!

Терміни реалізації Проекти потрібно подавати разом із заповненим формуляром на сайті www.ustnayaistoriya.info  до  4. 11. 2016

КОНКУРСНА РОБОТА ПОВИННА МІСТИТИ:

1. Титульний аркуш, на якому просимо зазначити (назву конкурсної роботи; дані вчителя-координатора)
  2. Опис проекту (мета, період проведення, особистий коментар та неочікувані зауваження) – максимально 2 сторінки.
  3.  Повна транскрипція (розшифрування) інтерв’ю.
  4. Запитання використані під час інтерв’ю (опитувальник).
  5. Додатки, які можуть доповнити проект, але не є обов’язковими (копії фото та історичних документів (за наявності), які опитуваний дозволяє використати).

Форма проекту Обсяг роботи 20 000–40 000 знаків, що становить приблизно 20 сторінок А4. Усі роботи мають подаватися у форматі PDF. Максимальний розмір 1 MB.

Увага! Недотримання хоча б однієї з цих вимог є підставою для недопущення роботи до участі в конкурсі.

ЗАПРОШУЄМО ДО УЧАСТІ В КОНКУРСІ!

ОПУБЛІКОВАНО ПРИ ПІДТРИМЦІ:

Координатор проекту АМО «Усна історія» в Україні є Юрій Волошин, доктор історичних наук, професор кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка. Член Української асоціації усної історії. jwoloshyn@gmail.com

ЖИВА ІСТОРІЯ – МЕТОД УСНОЇ ІСТОРІЇ В ШКОЛІ

Редактор – Зденка Вагнерова

Автори – Лукаш Лебдушка, Юрій Волошин

Графіка – Зденка Плоцрова

Друк – Полтава: Друкарська Майстерня, 2015 Усі права збережено.

Повне або часткове використання публікації можливе лише із письмового дозволу власника авторських прав.

Asociace pro mezinárodní otázky ( AMO ) Žitná 27/608, CZ 110 00 Praha 1

Tel.: +420 224 813 460